ŠAFRÁN - KOŘENÍ KRÁLŮ

ŠAFRÁN - KOŘENÍ KRÁLŮ

20. 09. 2020, 19:08

Šafrán setý (Crocus sativus) je hlíznatá, velmi stará kulturní rostlina z čeledi (Iridaceae) kosatcovité. Šafrán se získává z blizny květu - tyto 3 nitkovité útvary jsou velmi ceněným kořením známým již od starověku pro svou barvu, chuť, aroma a léčivé vlastnosti. Blizny se z květu ručně vyštípnou a usuší. Vzácnost šafránu je také v tom, že na 1 kg tohoto koření je potřeba sklidit přibližně 200 000 květů.

 

Tradice pěstování v Persii (dnešním Íránu) je stará přes 3000 let. Pro své vhodné klimatické podmínky a složení půdy má vysoký obsah cenných látek. Pro svůj ruční sběr, a celosvětově omezené vypěstované množství je toto koření velmi vzácné a tím je také ovlivněna jeho cena, šafrán je nejdražším kořením světa přezdívaný jako KOŘENÍ KRÁLŮ.


Šafrán byl vysoce ceněn i mnoha dávnými civilizacemi. Používá se jako přísada do různých pokrmů, ale i jako léčivo nebo v parfémech. Jeho původ je nejasný, ale zřejmě byl poprvé objeven v Íránu, Mezopotámii nebo Řecku.  A z těchto oblastí se jeho pěstování rozšířilo do dalších zemí. V současnosti patří mezi největší pěstitele vysoce kvalitního šafránu Španělsko a Kašmír.

 

Saffron Bulbs Kesar buy online at reasonable price a

Květ šafránu.

 

ÚČINKY ŠAFRÁNU

Dle současné legislativy EU u bylinek a bylinných produktů nesmíme uvádět podrobnější informace, které by mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku bylin - byť se ony bylinky používají stovky let a pomohly miliónům lidí. Nesmíme již uvádět ani vědeckými výzkumy prokázané účinky bylin, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék. 

 

Z toho důvodu vás musíme pro informace o účincích šafránu odkázat na jiné zdroje...

 

Upozornění:
nedoporučuje se konzumace těhotným a kojícím ženám.


CENA ŠAFRÁNU

Cena šafránu je velmi vysoká. Například v Kašmíru farmáři prodávají kilogram za 3400 amerických dolarů (asi 72 tisíc českých korun). Vysoká cena šafránu je dána hlavně tím, že neexistuje žádný stroj,  který by dokázal zjednodušit jeho sběr, takže se sbírá ručně. Roli hraje i množství získaného koření –  z 200 000 květů získáme cca 1 kg koření. V budoucnu cena šafránu bude nejspíš stoupat vzhledem k jeho zvýšené poptávce, ale i kvůli změnám v globálním klimatu, který ztíží jeho pěstování. 

 

Ruční sběr šafránu.

 

Persie (dnešní Irán) je kolébkou šafránu, vypěstuje se zde 95% světové produkce. Ostatní státy, kde se vypětuje zbylá produkce (Omán, Maroko, Španělsko, Indie...) se podílí na celosvětové produkci nepatrnými 5%. Na trhu v Egyptě, Turecku apod. pravý nebo kvalitní šafrán určitě nedostanete, je to věc znalosti tohoto červeného zlata. Odborník kvalitu pozná dle barvy, chuti, aroma a konzistence. Laik se nechá zlákat levnou cenou a za šafrán pak pokládá odpadní produkci nebo falzifikát....

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).