PLASTY V PŘÍRODĚ

PLASTY V PŘÍRODĚ

06. 09. 2020, 19:05

Každým rokem se vyrobí více než 300 milionů tun plastu.

„Výsledky výzkumu nás opravdu překvapily,“ uvedl hlavní autor projektu, profesor Jan Zalasiewicz z Univerzity Leicester. „Je známo, že člověk dovede vyrobit velkou škálu plastových výrobků, v posledních 70 letech množství velmi roste, od bakelitů až po PVC. Neměli jsme však nikdy ani tušení, jak plastový odpad cestuje po planetě.“


„V roce 1950 jsme prakticky nevytvořili oproti dnešní době žádný plast. Je to neuvěřitelný vzestup,“ dodal Zalasiewicz. „Celkový roční objem přes 300 milionů tun plastů se blíží hmotnosti celé lidské populace. Bohužel víme, že toto číslo bude dále jen a jen růst. Celkové množství plastu vyrobeného od druhé světové války je kolem 5 miliard tun a je velmi pravděpodobné, že do konce století dosáhne až na 30 miliard. Dovedeme si asi všichni představit, jaký to bude mít fatální dopad…

 

Kdo z nás se alespoň jednou zajímal, kam vlastně plasty ze žlutých kontejnerů putují?

Nějaká naše běžná představa mohla vypadat asi takto: "Třiďme odpad, třídírny vědí, co s ním, naše odpadky putují na místo jím určené k reciklaci, dalšímu použití.  "Systém nás prosí o třídění odpadu, určitě vědí, proč to říkají." Alespoň tak nějak, jsem to kdysi vnímala já, pokud myšlenka nekončila s vhozením plastu na určené místo. 

 

Kam tedy putují žluté kontejnery plné plastů? Třídírny.. ty si asi představíme všichni.. pásy, odpadky a pár lidí, co je třídí na použitelné a nepoužitelné..Tento "nepodstatný" mezičlánek jsem si dovolila vypustit. Koho by ovšem zajímalo i toto, určitě se dá najít. My se zaměříme spíše na to, kam plasty putují dál? Jak vypadá taková ekologická likvidace, která musí být podložena?


Do spaloven které ničí ovzduší? Či "menší" firmy, které dokázali menší množství plastů zreciklovat a využít? - To už příslušné úřady nepovažovali za ekologickou likvidaci a takové jednání bylo vysoce pokutováno, dokud nebyl plast vozen jak jinak než správně, do Číny. To byl jediný správný doklad o ekologické likvidaci plastů. Výše zmíněné "menší" firmy, byly po čase pro nedostatek plastů zavřeny....

 

Dne 1. ledna 2018 vláda Čínské Lidové republiky zastavila nadobro dovoz plastového odpadu ze zahraničí. Opakovaná prohlášení Pekingu, že už nemá zájem o odpadky světa se proměnila ve tvrdou skutečnost. Svět náhle ztratil největšího sběratele plastových odpadů.


 
Globální export plastových odpadů do Číny 2017

 

„Protože Čína zakázala dovoz plastového odpadu, západní země přesměrovaly svůj vývoz do jihovýchodní Asie, včetně Malajsie,“ uvedl malajský ministr životního prostředí Yeo Bee Yin. Když se v červenci 2018 zesílily protesty místních lidí, kteří žijí v blízkosti různých recyklačních center v Malajsii. Vláda reagovala zmrazením udělování dovozních licencí. Na podzim téhož roku Malajsie konečně oznámila dočasný zákaz dovozu plastového odpadu. Přislíbila vyšetřování nelegálních dodávek na své území.

Ministr životního prostředí Yeo Bee Yin řekl: „Nedovolíme, aby se Malajsie stala skládkou odpadu pro nerecyklovatelný plastový odpad.“ Mezitím vláda kvantifikovala rozsah skandálu s nelegálními odpady. Více jak 100 společností vlastnilo licence pro nakládání s plastovými odpadky. Z toho 54 bylo „platných“ – pouze osm z nich splnilo všechny platné předpisy.

 

 
Globální přesměrování exportu plastových odpadů 2018

 

Jako příklad správné, ekologické likvidace:


Němci se již dlouhou dobu chlubí prvotřídní recyklací. Podle spolkové agentury pro životní prostředí zde bylo v roce 2017 recyklováno 46,7% veškerého plastového odpadu. Ale skutečnosti mohou vypadat jinak. Společnosti přece jen musí prokázat, že odpad byl řádně recyklován, ale už nemusí dokazovat, jak a kde.


”Proto jsou vyváženy do zahraničí pod rouškou recyklace. Jsou to jen obrovské balíky, které přesto mohou být zahrnuty do kvóty, jako už recyklované.”

 

 

Mezitím, se plasty buď nelegálně spalovaly, nebo končily někde, kde nebyly vidět..

 

Lidé týdně zkonzumují 5 gramů plastů, uvádí studie - Ekolist.cz

 

do nedávna..

 

Oceány plné plastů: Dokážeme je vyčistit? | Ábíčko.cz

 

Nejen, že se spousta odpadu plaví po oceánech, ale mnoho z nich se ukládá přímo na mořském dně. To značí jediné – naše planeta se nachází v kritickém stavu.

 

Nápady na likvidaci plastů vítány. Jak vypadají ostrovy plastu dnes? -  Jsme.cz

 

Jako dodatek: 

MIKROPLASTY = MAXIPROBLÉM

Největší zastoupení ve znečištění oceánů mají paradoxně ty nejmenší plasty - mikroplasty - tedy částečky, jejichž průměr je menší než 5 milimetrů (od 5 milimetrů do cca 100 nanometrů).
Mikroplasty tvoří celých 92 % z více než pěti bilionů kusů plastového odpadu. Tragédií je, že mikroplasty už jsou všude. Dokonce i v tělech mořských živočichů, kteří pak končí na našich talířích. Podle posledních průzkumů je nalezneme i v 80 % kohoutkové vody ve světě.

 

Jako poslední bych dodala rčení: "Co přírodě dáváme, to nám vrací." Poslední otázkou zůstává, kdy a jestli vůbec, s tím každý jednotlivec, sám za sebe bude něco dělat?

 

 

Zdroje:
salatovelisty.cz/2017/05/01/plastovy-odpad-znecistuje-kazdy-centimetr-nasi-planety/

inodpady.cz/falesna-recyklace-nemecka-kde-konci-tisice-tun-plastoveho-odpadu/

samosebou.cz/2018/11/13/more-plastu-v-oceanech/

Česká firma, která byla "donucena" posílat plasty do Číny. 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).