CITRONOVÁ TRÁVA

CITRONOVÁ TRÁVA

04. 10. 2020, 19:15

 

Charakteristika:
Citronová tráva je vytrvalá, statná rostlina. Vytváří mohutné trsy tenkých a dlouhých šedozelených listů, které dorůstají do výšky až 150 cm. Protože tato rostlina tvoří jen málokdy semena, množí se především vegetativně. Všechny části citronové trávy jsou charakteristické silně citronovou vůní. V čepelích, pochvách i plevách jsou totiž exkreční buňky se silicemi. Jsou to silice citral, nerol, limonen, linalool a geraniol. Dále citronová tráva obsahuje flavonoidy působící jako antioxidanty. Díky obsaženým látkám lze tedy citronovou trávu zařadit i mezi léčivé rostliny.

 

Citronová tráva: obohaťte svůj jídelníček bylinkou pro gurmány –  Abecedazahrady.cz

 

 

Výskyt a pěstování:
Citrónová tráva pochází z jihovýchodní Asie. Jde o exotickou rostlinu, která není mrazuvzdorná. Přesto se dá pěstovat i v našich podmínkách. Citrónová tráva je choulostivá na zimu. U nás se proto pěstuje výhradně v přenosných nádobách, kdy se v zimním období ukládá do tepla. Přezimuje na světlém místě, při pokojové teplotě a omezené zálivce. Rostlina ocení slunečné stanoviště. Svědčí jí propustná hlinito-písčitá půda. Vyžaduje hnojení. Pokud se užívá v léčitelství a kuchyni, hnojí se však výhradně přírodními hnojivy. Rostlina v sezóně potřebuje i vydatnou zálivku, ale nesnáší přemokření. Avšak rostlina vypěstovaná u nás, nebude mít stejné účinky, jako rostlina z jejích přirozených podmínek.

 

Citroengras in pot - houdt de muggen weg | Patio plants, Privacy screen  plants, Screen plants

 

Využití:
Citronová tráva se využívá do kosmetických přípravků, k výrobě parfémů, solí do koupele, či k přípravě lahodného CITRONOVÉHO ČAJE. Esenciální olej LEMONGRASS nachází uplatnění v aromaterapii jako povzbuzující a osvěžující prostředek. Je také přidávána do vonných tyčinek, protože odpuzuje hmyz.


V asijské kuchyni dodává svěží vůni a zajímavě pikantní chuť zejména pokrmům z ryb nebo drůbeže. Na rozdíl od citrónu, který má rovněž citrusové aroma, ale voňatka pokrmy neokyselí. Kulináři využívají cibulovité konce trávy, které se přímo vaří. Čerstvé listy poslouží jako ingredience zeleninových salátů. Tužší stonky představují koření, které chuťově doplní česnek, šalotku, chilli nebo koriandr. Citrónová tráva se uplatňuje čerstvá, sušená i mražená.

 

 

Citrónová tráva | Darka shop

 

 

Čaj z citronové trávy

Používáme : 1 lžíci sušené citronové trávy / na 1 litr vody

Sušenou citronovou trávu zalijeme horkou vodou (zhruba 90 ºC). Zakryjeme a necháme 2 minut povařit. Stonky klesnou ke dnu, popřípadě scedíme. Nálev pijeme vlažný, v létě se dá i studený. Dá se ochutit medem.

 

Nanaki Natural Lemon Grass Tea, Powder, Packaging Size: Packet, Rs 280 /kg  | ID: 21063568912

Citronelová koupel

Výborná je také vonná lázeň. Přibližně 30 g drcených stonků citronové trávy vložíme do plátěného pytlíku, zavážeme a dáme do připravené horké lázně. Po chvilce se citronela příjemně rozvoní, což přináší úlevu nejen duši, ale i tělu. 

 

Účinky:
V roce 2006 zjistil výzkumný tým Ben Gurionovy univerzity v Negevu v Izraeli, že....

A další..

Dle současné legislativy EU u bylinek a bylinných produktů nesmíme uvádět podrobnější informace, které by mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku bylin - byť se ony bylinky používají stovky let a pomohly miliónům lidí. Nesmíme již uvádět ani vědeckými výzkumy prokázané účinky bylin, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék. 

 

Z toho důvodu vás musíme pro informace o účincích citronové trávy odkázat na jiné zdroje...

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).