AROMATERAPIE V HISTORII

AROMATERAPIE V HISTORII

27. 09. 2020, 19:01

První doklady o aromaterapii se objevují již před 6000 lety, nicméně samotný termín aromaterapie vznikl až ve dvacátém století našeho letopočtu. Aromaterapeutické oleje používali už staří Číňané, Řekové, Římané i Egypťané.

 

img

 

Starověcí Egypťané používali při svých náboženských obřadech květiny. Věřilo se, že určité vůně dokáží aktivovat vyšší vědomí, nebo člověka naopak úplně uvolnit. Vonné, esenciální oleje se používaly také pro účely balzamování. V procesu mumifikace, který měl milovaným zemřelým umožnit posmrtný život, se uplatňovaly oleje z myrhy, kadidla, skořice, cedru a jalovcových bobulí. Postupem času se používání olejů rozšířilo i do ostatních oblastí života Egypťanů – ať už to byla kosmetika, lékařství nebo parfumářství.

 

Starověcí Číňané tou dobou praktikovali podobný druh aromaterapie jako Egypťané. Používali bylinky, pálená aromatická dřeva a vonné tyčinky, aby dali najevo úctu svým bohům. Nejstarší čínská dochovaná lékařská kniha (napsal ji Shen Nung někdy kolem roku 2700 př.n.l.) obsahuje přes tři sta různých vonných bylin určených k léčbě nemocí.

 

Řekové měli v oblibě vonné oleje. Používali je v medicíně i kosmetice. Lékařská aromaterapie se u nich začala rozvíjet již před 2000 lety. Legendární řecký lékař Asklépios pak ve 13. století před naším letopočtem vynikl  svým novátorským přístupem k užívání bylin při operacích. Jeho pověst byla tak vysoká, že se po své smrti stal součástí řecké mytologie, coby Bůh léčení.

 

Hypokratés (400 př.n.l), kterému se často přezdívá „otec medicíny“, byl prvním, kdo vážně studoval účinky esenciálních olejů. Věřil, že každodenní vonná koupel a aromaterapeutická masáž zajistí uživateli pevné zdraví.

 

Lékař Theofrastos napsal knihu o léčivých vlastnostech „aromatických“ rostlin. Jiná kniha o používání bylinných léčiv, napsaná řeckým lékařem Pedaciem Dioscoridem, se držela po dlouhých 1200 let mezi předními informačními zdroji lékařů západního světa. Mnohé z jeho léčebných postupů se v aromaterapii dodnes uznávají.
Římané navázali na Egypťany a Řeky a prosluli svými vonnými lázněmi a masážemi s aromatickými oleji.

 

Aromaterapie v létě

 

Zajímavé je bezesporu to, že při morových epidemiích, kterých bylo v období středověku požehnaně, byli lidé, kteří byli proti morové nákaze téměř imunní (pracovali s vonnými látkami - voňavkáři, výrobci parfémů) . Jelikož je spousta vonných látek antiseptických a má i dezinfekční účinky, tyto látky poskytovaly jejich majitelům velice účinnou ochranu. Později v 17. století, kdy Evropu zasáhla vlna moru, pálili lidé v ulicích borové větve a přímo u nemocných se již hojně používalo dalších aromatických bylin, které sloužily jako dostupné antiseptikum.

 

Dalším objevem, který stojí za pozornost, bylo například to, že lidé, kteří pracovali na plantážích s vonnými rostlinami, netrpěli nemocemi dýchacího ústrojí a téměř se u nich nevyskytovala tuberkulóza.

 

V Evropě probíhaly výzkumy účinků vonných silic v dalších stoletích. Antiseptických účinků aromatických rostlin se využívalo v lékařství až do 19. století. Bohužel následovala tendence k výrobě a užívání chemických léků a aromaterapie začala ustupovat do pozadí. I tak se někteří vědci nadále zabývali zkoumáním efektů esenciálních olejů na bakterie, s kterými se potýkali.

 

Francouzský chemik Rene Maurice Gattefossé začal s intenzivním výzkumem léčivých vlastností esenciálních olejů někdy kolem roku 1900. Při práci ve své laboratoři si jednou ošklivě popálil ruku a v instinktivní reakci ji tehdy ponořil do nejbližší tekutiny. Shodou okolností se jednalo o levandulový olej. Chemik byl překvapen rychlostí, s jakou se pak popálenina zahojila – rána se nezanítila a dokonce po ní nezůstala ani jizva. Gattefosému se dnes připisuje otcovství termínu „aromaterapie“.

 

Roku 1937 vydal Gattefosé knihu Aromathérapie: Les Huiles essentielles hormones végétales, která pak byla přeložena do angličtiny pod zjednodušeným názvem Gattefossé’s Aromatherapy (Gattefosého Aromaterapie).

 

Na výsledky Gattefosého experimentů pak navázal doktor Jean Valet, který během druhé světové války úspěšně léčil zraněné vojáky právě pomocí esenciálních olejů. Od té doby vznikly nesčetné studie a publikace pojednávající o aromateriapii a léčivých silách esenciálních olejů. 

 

aromaterapie

 

 

 

 

Komentáře1

01. 10. 2020, 20:44:11
Jana - odpovědět
Výborné produkty

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).